Kategorie

Prohlédnuté produkty

BHUT JOLOKIA - 10 ks

DS2545

C. chinense, až 1.000.000 SHU

Nedostupné

45,30 Kč

Přidat do seznamu přání

BHUT JOLOKIA, nazývána anglicky i "GHOST PEPPER" je asi nejkultovnější chilli paprika současnosti. Pochází z indických států Assam a Nagaland. Někdy je označována jako BHOT JOLOKIA nebo NAGA JOLOKIA. Původné indické krajové odrůdy tohoto jména jsou silně variabilbí - najdete tu plody červené, žluté, oranžové i téměř hnědé. Z nich byly vyselektovány typy, které jsou dnes prodávány po celém světě. Nejčastější je fenotyp s červeným, tenkostěnným plodem protáhlého tvaru o délce 6 - 8 cm a šířce 2 - 2,5 cm. Plod může být svraštělý i poměrně hladký. Od roku 2007 byla BHUT JOLOKIA zapsána v Guinesově knize rekordů jako nejpálivější paprička s pálivostí kolem 1.000.000 SHU. V roce 2012 ji z trůnu zesadila odrůda TRINIDAD SCORPION. Od prosince 2013 je jako nejpálivější uváděná odrůda CAROLINA REAPER s pálivostí 1.500.000 až 2.200.000 SHU.

 

Všechna semen chilli pěstujeme v techické izolaci, která brání cizosprášení hmyzem. Snažíme se, aby semena chilli, která od nás dostanete byla maximálně odrůdově čistá.

 

Upozornění:výše uvedené papriky jsou skutečně pálivé. Silně pálí šťáva, hlavně placenta a žilky, ale i semena. Dávejte velký pozor při manipulaci se semeny i s plody. Pro jistotu používejte gumové rukavice. Šťáva z plodů může způsobit podráždění kůže, nesahejte si rukama do očí. Zabraňte styku plodů i semen s dětmi. Upozorněte na tyto skutečnosti i ty, kterým v době vegetace plody poskytnete.

Rostlina papriky capsaicin prakticky neobsahuje. Proto je manipulace s rostlinami i neporušenými plody poměrně bezpečná.

Capsaicin nepůsobí žádné popálení, pouze se váže na receptory bolesti ve vašich ústech, žaludku, nose... Váš mozek toto podráždění vyhodnotí jako bolest a aktivuje obranné mechanismy - pocení a slzení s cílem "agresora" vyplavit.

Nejjednodušším opatřením při problémech je mléko a mléčné výrobky. Bílkovina casein, kterou obsahují, ruší vazbu mezi capsaicinem a receptory bolesti.

30 dalších produktů ve stejné kategorii: