Kategorie

Prohlédnuté produkty

Stévie - 12 ks

5954

vhodné sladidlo pro diabetiky

Skladem

75,50 Kč

Přidat do seznamu přání

Kolekce "ZELENÁ LÉKÁRNA". Bíle kvetoucí světlomilná tropická letnička (při správném zimování lze udržovat jako trvalku) dorůstající 70 cm s doloženými léčivými účinky a vysokou sladivostí (250 – 300 x sladší než sacharóza). Látka – glykosid – je stálý za tepla, nemění pH a nekvasí.

Využití – v čerstvé podobě i sušené:
•    Nekalorické sladidlo pro tekutiny i pokrmy
•    Stevie zvyšuje produkci insulinu a tím napomáhá ke snížení projevů cukrovky (diabetes mellitus II.)
•    Snižuje projevy pálení žáhy
•    Zlepšuje trávení
•    Ústní voda k výplachům nebo žvýkání lístků – omezuje zápach z úst, pomáhá v prevenci kazivosti zubů i paradentózy, jelikož má antibakteriální a protivirový účinek
•    Pár kapek koncentrátu na vatičce k potírání poštípaných míst či hojících se ran, akné či ekzémů – uklidňující a hojivý účinek
•    Snižuje únavu a únavový syndrom
•    Snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích

Zpracování:
Sušení: na vzdušném suchém místě, nejlépe části rostlin zavěsit a následně po dokonalém vysušení rozdrtit.
Za čerstva: výluhy a extrakty (1 kapka extraktu = 1 větší kostka řepného cukru), kterými přislazujeme tekutiny a pokrmy (vhodné i do těst) nebo lze lístky, ale také části rostliny, přímo přidávat do tekutin i pokrmů (nařezané na menší kousky) a konzumovat.

Pěstování:
Vyséváme v březnu až dubnu na povrch substrátu, nezasypáváme, semena pro klíčení potřebují světlo.  Vzhledem k tomu, že semena leží na povrchu substrátu, je třeba zajistit dostatečnou vláhu nejlépe překrytím světlo propustným materiálem např. skleněným nebo průhledným plastovým krytem, popřípadě průsvitným igelitem. Vhodná pro pěstování v nádobách na větrem chráněných stanovištích. Snáší letnění, ale lépe roste ve skleníku či fóliovníku. Pod 10°C zastavuje růst a při 5°C rostlina vadne. Zaštipování vrcholových výhonů podporuje větvení a obrůstání. Výhony lze sklízet, jakmile dosáhnou 40–50 cm a krátíme je na cca 20 cm, další sklizeň může následovat za 2–3 měsíce, v závislosti na přírůstcích. V případě pěstování ve skleníku stevie rychleji obrůstá. Z jedné rostliny lze získat až 0,5 kg sušeného materiálu! Na podzim listy žloutnou a opadají.

Přezimování:
Rostlinu sestřihneme po opadání listů na 10–15 cm nad zemí a zimujeme ve vzdušné místnosti při teplotě 8–14°C, substrát by neměl úplně vyschnout. Přezimují jen kořeny. Rostlina při zimování vytváří v půdě mnoho nových výhonů, proto je vhodné ji na jaře přesadit do větší nádoby. Po vyrašení prvních výhonů začínáme přihnojovat.