V zahrádkářské literatuře najdete jedno základní doporučení pro pěstování mrkve – „vyžaduje kvalitní a strukturní, hlinitopísčitou půdu s dostatkem humusu“. Občas bývá doplněno i dobře míněnou radou „těžkým jílovitým, nebo kamenitým půdám se při pěstování mrkve raději vyhněte“. Co ale dělat, když žijete v oblasti s jílovitými půdami a na výběr není?
Vzhledem ke kůlovitému kořenu je struktura půdy pro mrkev skutečně základem. Kořenová špička mrkve, rostoucí směrem dolů, potřebuje vyrovnaný poměr vláhy a vzduchu. Když se dostane na nepropustné podloží, nebo do půdní vrstvy s nedostatkem kyslíku, dojde k jejímu poškození a následnému větvení kořene. Tím vznikají kořeny deformované, různě pokroucené, zkrátka „mrcasaté“.
Všechna opatření na odlehčení těžké půdy jsou v těchto případech prospěšná - ať se jedná o dodání organické hmoty kompostem, chlévskou mrvou nebo zeleným hnojením, přidání křemičitého písku, zlepšení drobtovité struktury vápněním nebo pěstování hluboko kořenících plodin. Tato opatření jsou ale během na dlouhou trať a trvá roky, než vaše těžká půda začne „spolupracovat“.
Rychlým opatřením pro získání kvalitních kořenů mrkve v horších podmínkách je pěstování na hrůbcích. Hrůbky si připravte tak, jako byste „nakopčili“ brambory, jen mírně širší, cca 50-60 cm, s rovnou horní částí. Do takto připraveného hrůbku vysejte dvojřádek semen. Hrůbky si vyformujte předem, minimálně 2 – 3 týdny před výsevem, aby půda dostatečně slehla a obnovila se přirozená kapilarita. Z hrůbků získáte výstavní, vyrovnané a nevětvící kořeny, které se výrazně snadněji sklízí. V optimálních růstových podmínkách mají kořeny i lepší chuť.
Na těžkých půdách se vyplatí pěstovat mrkve s kratšími kořeny patřící do typu Chantenay – např. KATRIN nebo CASCADE F1.
Letošní novinku, mrkev ARON F1, jsme vám již představili. Je pravidelná, krátká, perfektní. Do těžkých půd ideální.
KATRIN je mrkev typu Chantenay. Kořeny jsou kratší, konické, s kulatou špičkou a širokou hlavou. Tvarově i velikostně jsou velice vyrovnané. Vnitřní struktura kořene je jednolitá, rovnoměrně vybarvená, dužina je šťavnatá a sladká. Dobře snáší i horší půdní podmínky a těžší půdy. Kořeny jsou vhodné na přímý konzum, na mrkvové džusy i na střednědobé skladování.
CASCADE F1 je špičkový holandský hybrid typu Chantenay. Mrkev pravidelná ve tvaru, kratší, kónická. Je krásně oranžová na průřezu a chutná. Šťavnatá, křehká. Hybridní síla je tu prostě znát.
Praskají vám občas kořeny mrkve?
Praskání kořenů mrkve způsobuje nadbytek vláhy. Často k němu dochází při vydatných deštích následujících po delším období sucha. Starší kořeny jsou k praskání náchylnější než kořeny v plném růstu. Nenechávejte proto svoji mrkev zbytečně přerůstat.