MAMUT
     MAXI kopr

Česká kuchyně kopr miluje. V tradiční koprovce nebo nakládaných okurkách je nezbytný a nenahraditelný. Pěstování kopru navíc zvládne i začátečník a kopr je ukázkovou plodinou, která vám může pomoci přitáhnout děti k zahrádce.
Kopr je nenáročný, vyhovují mu hlinité a mírně vlhké půdy. Semena vyséváme přímo na připravený záhon do hloubky 2-3 cm a do řádků vzdálených 12 cm. Vyklíčí přibližně za 2 týdny. Z porostu odstraňujeme plevel a půdu kypříme. Nať dlouhou  15-30 cm sbíráme už za 4-6 týdnů po vzejití.

K tradiční odrůdě HANÁK a nízké KOMPAKT přibyla odrůda MAXI kopru MAMUT.

MAMUT je velmi vzrůstná odrůda kopru s vysokým výnosem zelené hmoty. List je tmavě zelený s výrazně kořeněnou vůní a chutí. Nať je výborná na sušení i mražení.

HANÁK je výnosná odrůda s výbornou kvalitou listů a s jemnou kořenitou chutí. Rostlina je středně vysoká, v plném růstu 80 - 100 cm, středně olistěná s jasně zeleným listem. Vegetační doba je 65 - 75 dní.

Nízká odrůda COMPACT  je určená pro pěstování v truhlících či jiných nádobách. Vyniká jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je nízká, v plném růstu 30 - 40 cm vysoká, bohatě olistěná s tmavě zeleným listem.


TIPY:
Některé složky silice (například karvon) mají insekticidní účinky. Kopr se využívá na léčbu poruch trávení, plynatosti a žaludečních bolestí u dospělých osob.

Semena mají ostřejší chuť než listy.  Přidávají se čerstvé, sušené nebo pražené do zeleninových jídel, polévek a pečiva.

Pro použití v zimním období nasekanou nať ukládáme do soli, sladkokyselého nálevu nebo ji sušíme či mrazíme. Sklizenou nať lze dobře sušit ve stínu, při umělém dosoušení nesmí teploty překročit 35° C.