Měsíček jako květinu jsme vám představili již několikrát. Zahrádky zdobí až do podzimu, ale většina zahrádkářů si ani neuvědomuje, jaká obrovská léčivá síla se v jeho květech ukrývá.
Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či mastí. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti působí na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva.
Při vnitřním užívání ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva a kůže.


Návod na přípravu masti: půl kg vepřového sádla ( bez soli ), 2 hrstě čerstvých květů. Sádlo rozpustíme, květy nasekáme na jemno. Potom květy dáme do sádla a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme odpočívat asi 12 hodin. Pak sádlo jemně rozpustíme, vše přecedíme a mast uložíme do skleniček. Měli bychom ji skladovat na chladném, tmavém místě. Úplně stejným způsobem se dá udělat i měsíčkový olej –  místo sádla použijeme olivový nebo slunečnicový olej.

PLAMEN PLUS


TIP
Jestliže si měsíček chceme nasušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy, během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu.


Nebojte se použít měsíček i jako květinu do smíšeného záhonu, umístěte jej před vyšší letničky nebo trvalky. Když budete odstraňovat odkvetlá soukvětí a nenecháte rostlinu tvořit semena, bude kvést neúnavně až do podzimu.


Měsíčky jsou jedny ze skutečně nenáročných letniček. Můžete je vysévat přímo na záhon, nejsou vybíravé na půdu, mají rychlý růst. Dopřejte jim pouze plné slunce, jejich jasné květy jej vyžadují i zrcadlí.

Měsíček si můžete vypěstovat i pokud nevlastníte zahradu a máte pouze balkón. Odrůda ORANGE DAISY je miniměsíček s přirozeně zakrslým růstem. Rostliny dorůstají v truhlíku do výšky pouze 15 - 20 cm, ochotně přepadávají přes okraj nádoby. Oranžové květy zdobí a současně se dají sbírat a sušit.

ORANGE DAISY