Pletou se vám tyto dvě zeleniny? Mnohdy jsou jejich jména zaměňována, často najdete kořeny tuřínu i vodnice v obchodech nesprávně označené. Bohužel i na internetu se objevují zmatečné informace, kde jsou k popisu tuřínu přiloženy fotky vodnice. Potěšit nás ale může i to, že zmatek nepanuje pouze v češtině. V angličtině se slovem „turnip“ označuje vodnice, v některých oblastech Kanady a severní Anglie ale toto označení patří tuřínu...

Typově jsou tyto zeleniny dost odlišné, i když je spojuje to, že jejich konzumní částí jsou kořeny a obě patří do rodu Brassica – brukev. Podívejme se jak tuřín a vodnici od sebe bezpečně odlišit.

Základní zahrádkářské rozlišení je jednoduché - tuřín má větší bulvy výrazně vyčnívající nad zemí a delší vegetační dobu. Bulvičky vodnice jsou menší, jemnější, rychleji rostoucí, proto se dá využít i jako následná plodina na záhony uvolněné v průběhu léta.

Tuřín (angl. rutabaga, swede) patří do druhu Brassica napus var. napobrassica L. (Rehb.). Je blízkým příbuzným řepky olejky, která zažlutila českou krajinu. Dnes už docela zapomenutý tuřín byl jednou ze základních plodin minulosti. Před objevením Nového Světa byl využíván jako příloha k pokrmům místo dnes daleko běžnějších brambor. Ještě v první polovině 20. století byl jídlem chudých. Tuřín je nenáročný na teplotu a pěstoval se po celé Evropě, hlavně v její západní a severní části. V minulosti měly tuříny typickou řepovitou příchuť a pěstovaly se hojně jako krmení pro dobytek. U nás byl až roce 1959 vyšlechtěn na šlechtitelské stanici ve Větrově polokrmný tuřín “Milevský” s částečně jemnější chutí. Je vhodný pro drobné pěstitele, hodí se i na tuřínové zelí, saláty a přílohy k masu. Ze stejného místa pochází i novější odrůda DALIBOR pojmenovaná po synu šlechtitele Votavy. Je žlutomasá s výtečnou chutí, vhodná pro přímý konzum, tepelnou úpravu i skladování. Bulva má kulatý tvar a na temeni je načervenalá. Vegetační doba je 140 až 160 dní.

Tuřín není náročný na půdu nebo živiny a dobře se mu daří i v chladnějších oblastech. Vyžaduje však častou závlahu, slunce a především dobře propracovanou půdu. Semen vyséváme v dubnu do sponu 40x30 cm.

TIP: Tuřín obsahuje 90 % vody. Ve zbývající sušině jsou vlákniny, bílkoviny, tuky, vitamínx B a C, karoten a vysoký obsah vápníku. Máhojivé a léčivé účinky při chorobách zažívacího ústrojí.

Tuřín DALIBOR

Vodnice (anglicky turnip) patří do druhu Brassica rapa L. a je příbuzná pekingskému i čínskému zelí. Tuto starodávnou zeleninu pěstovali již staří Řekové, z českého jídelníčku se ale téměř vytratila. Bulvy vodnice jsou menší, kulovité nebo ploše kulovité, výjimečně podlouhlé. Na povrchu jsou hladké, bílé, často s fialovým vrškem, některé odrůdy mají i žlutou slupku. Bulvy jsou převážně bělomasé a mají velmi jemnou chuť, podobnou nepálivé ředkvičce nebo kedlubně. Obecně rostou více v zemí než bulvy tuřínu. Oproti tuřínu má vodnice výrazně kratší vegetační dobu, sklízí se 35 až 70 dní po výsevu a je možné ji vysévat po celé jaro a jako následnou plodinu v červenci a srpnu.

Rané odrůdy vodnice jsou výborné syrové nebo vařené, polité máslem a posypané nasekanou petrželovou natí. Pozdnější odrůdy jsou výborné opečené, dušené v zeleninových směsích i jako součást polévek.

Vodnice je nenáročnou plodinou jak na půdu, tak na teplotu. Nejlépe se jí daří za teploty 12-20 °C, vyšší teplota růstu kořenů nesvědčí. Klíčí už při teplotě 5 °C. Snáší bez poškození mrazy i do -8 °C. Vysévejte na jaře v březnu až dubnu nebo jako následnou plodinu v červnu až srpnu do řádků 20 – 40 vzdálených. V řádcích vyjednoťte na 10 až 14 cm. I v našich podmínkách můžete dosáhnout 2 – 3 sklizně vodnice. Častěji se ale vodnice využívá jako následná plodina na záhony uvolněné v průběhu léta. Z jarního výsevu budete sklízet v červnu a v červenci, z letních výsevů v říjnu a listopadu. Při sklizni odstraňte nať, ponechejte ale na bulvě srdéčko.

SNOWBALL je nenáročná vodnice s pravidelně kulovitou, čistě bílou bulvou. Dužina je bělomasá, křehká, s lahodnou nasládlou chutí. Nedřevnatí. Odrůda je vhodná k přímému konzumu i na vaření. Vegetační doba od výsevu do sklizně je kolem 50 dní.

TIP: Ochrana před dřepčíky je u přímého výsevu vodnice hlavně v období léta zásadní. Tento škůdce je schopen kompletně zlikvidovat vyklíčené semenáčky v průběhu několika hodin. Nastlání výsevů bílo netkanou textilií je asi nejekologičtější formou ochrany.

 Vodnice SNOWBALL

Kulaté japonské ředkve

Abychom vás zmátli ještě trochu, bělomasé odrůdy vodnice se někdy v obchodech zaměňují s kulatými odrůdami japonských ředkví typu DAIKON. Asi znáte spíš formy ředkví s dlouhým válcovitým kořenem. Odrůdy s kulatým kořenem se vodnicím velice podobají, jsou jednoduché k pěstování, chutné a rozhodně stojí za vyzkoušení. Odrůda ACORD má jemnou, šťavnatou a chutnou dužinu sněhově bílé barvy. Slupka je bílá, u hlavy světle zelená. Odrůda se vyznačuje vysokou odolností k praskání, je určená pro přímý konzum a krátkodobé skladování. Je vhodná i pro sklizeň "baby ředkví" o průměru cca 5 cm, kořeny ale můžete nechat dorůst až do průměru 15 cm. Pěstujte jako ředkvičky z jarních výsevů, nebo z výsevů v červenci a v srpnu.

Ředkev ACORD

Ředkev ACORD

Ředkev ACORD

Ředkve ACORD