Na otázku z nadpisu článku vám nejsem schopen dát jednoznačnou odpověď. Ani vám ji tu nechci podsouvat. Máme pro vás ty i ty odrůdy. Je na vás, co si vyberete. Podívejme se ale na plusy a mínusy tradičních starých odrůd v porovnání s moderními hybridy optikou zeleniny nejoblíbenější - rajčat. A podívejme se i na hybridy, ale bez předsudků.

V poslední době se objevuje, hlavně v internetovém prostoru, spousta nových prodejců semen nabízejících a propagujících staré odrůdy. Hlavně u rajčat jde tato propagace tak daleko, že zatracuje hybridní odrůdy, nálepkujíc je jako „rajčata pevná, s tvrdou slupkou, chutnající více méně stejně“. Občas se podsouvá i spojení hybrid = GMO. Hned na úvod chci zdůraznit - hybrid neni geneticky modifikovaný organismus, GMO. V naší nabídce žádnou GMO odrůdu nenajdete. Pokud je mi známo, GMO odrůdy v zelenině nejsou u nás nabízeny ani jinými semenářskými firmami.

Profesionální papriky se výborně uplatní i na malé zahrádce. Stačí, aby měli dobrý výnos a výtečnou chuť. Specifikou rajčat je ale to, že profesionální pěstitelé mají na odrůdy jiné nároky než hobby zahrádkáři. Zahradníka dodávajícího plody do obchodů zajímá výnos, pevnost plodu, jeho trvanlivost a schopnost přepravy. A šlechtitelé mu pro jeho potřeby nabízí spoustu odrůd, převážně hybridů s pevným plodem, který „něco vydrží“.

Pro zahrádkáře, který pěstuje rajčata na vlastní zahrádce, je nejdůležitější jejich vůně a chuť. Z keříku na stůl je to deset metrů a zahrádkář nepotřebuje odrůdy s plody pevnými, skladovatelnými a schopnými přepravy. Zde se nůžky mezi „profi“ a „hobby“ odrůdami výrazně rozevírají. Šlechtitelé ale v posledních desetiletích let zahrádkáře neopomíjejí a nabízí jim celou řadu odrůd splňujících právě jejich potřeby. S výtečnou chutí i vůní, a to v rámci hybridů i klasických odrůd.

Proč je hybridní šlechtění v neustálé pozornosti šlechtitelů a semenářů? Někdy se jim neprávem podsouvá to, že chtějí chránit svoje odrůdy proti tomu, aby se nedali „semínkařit“. Pravda je jiná, jednodušší, a nazývá se „positivní heterozní efekt“ neboli „hybridní efekt“. Dá se to charakterizovat rovnicí 1 + 1 = 3. Hybridy vzniklé po křížení dvou vzdálených samoopylovaných linií poskytují výrazně lepší vlastnosti než jejich rodiče, většinou předčící i jiné klasické odrůdy. Vynikají vyšším výnosem a vyrovnaností – rostliny z hybridních semínek jsou vysoce uniformní, prostě víte, co vám vyroste. Navíc je možné v hybridu kombinovat odolnosti proti nemocem založené na dominantních genech.

První československý hybrid START S F1 byl vyšlechtěn Doc. Pekárkovou v Praze Ruzyni a registrován v roce 1981. Označení „S“ v názvu znamená, že je založen na pylové sterilitě. Toto oblíbené rajče je pro zahrádkáře stále k dispozici. Má svoje věrné příznivce, který na něm oceňují právě chuť.

Krátce na to byly na trh uvedeny Ing. Zavadilem dva hybridy TORNÁDO F1 a DOMINO F1. TORNÁDO F1 se stalo u nás patrně nejoblíbenějším hobby rajčetem se standardním stogramovým červeným plodem s dobrou chutí. Vyniká výborným výnosem a vysokou adaptabilitou k různým pěstitelským podmínkám. Ano, je měkčí a někdy při nevyrovnaném vláhovém režimu praská. Je to ale odrůda spolehlivá a osvědčená. 

Dnes u nás najdete široké spektrum hybridních rajčata včetně oblíbených odrůd s odolností k plísni.

Hybridy poskytují pěstitelům mnohé výhody, ale genetická variabilita plodiny se s jejich rozšířením postupem času snižuje. Aby nedošlo ke ztrátám vzácných genetických materiálů, zakládá každý stát genové banky, jejichž úkolem je sběr a zachování původních krajových odrůd. Jsou to takové „rostlinné domovy důchodců“. Staré odrůdy jsou zde pravidelně přemnožovány, detailně popsány a semínka dlouhodobě skladována v suchu a při nízkých teplotách.

Staré odrůdy zažívají v posledních letech renesanci po celém světě. V anglicky mluvících zemích jsou známé jako „heirloom“ odrůdy, co by se dalo přeložit jako „historické“. U nás jsou spíše označovány jako odrůdy krajové. Vznikaly v určité oblasti postupnými mnohaletými výběry těch nejlepších rostlin se specifickými vlastnostmi. Tyto krajové odrůdy se navzájem liší velikostí, barvou i tvarem plodů. Kromě klasické červené barvy zde najdeme rajčata oranžová, žlutá i fialová, dokonce zelená či pruhovaná. Mají různé tvary i velikost, spojuje je ale výtečná chuť. Současně mají i jeden výrazný handicap - nemohou soupeřit ve vyrovnanosti a výnosu s moderními hybridy. Pokud máte velkou zahradu můžete si krajové odrůdy dovolit, budete s jejich chutí spokojeni. Při omezeném prostoru ale jejich zařazení zvažte.

V naší nabídce najdete skutečně krajové odrůdy, je to s nimi tak, jako s lidovými písněmi, nevíme kdo je vytvořil. Jsou to například NOIRE DE CRIMÉE, ANANNASANDINE CORNUE, býčí srdce CUOR DI BUECOSTOLUTO FIORENTINO nebo BLACK CHERRY

Kromě nich máme ale široké spektrum nehybridních odrůd, které sice mají svého známého otce, ale v posledních letech skutečně zlidověli - např. SWEET APERITIF, ROSELLA, BLACK OPAL, celá série ARTISANů, TAMINA...

Přátelé, skutečně vám nebudu, nechci podsouvat co je lepší. Výběr je na vás. Ale vždyť právě ta možnost volby je na zahradě i v životě to nejkrásnější.

Váš Peter Gajdoštin