Srpen je snad „nejchutnějším“ měsícem na zeleninové zahradě. Rajče, utržené plně dozrálé z keříku, je prostě lahodné. Že je trochu zaprášené a špinavé – nevadí. Je vaše, vypěstovali jste jej ze semínka, přes malou sazeničku, až k dospělé rostlině. Chránili jste jej před chorobami a škůdci, hnojili jste jej, když mělo hlad a zalévali, když sklápělo suchem listy. A ono se vám teď odvděčuje úrodou. Stejně vám plní koše papriky, lilky, melouny… 

Srpen je na zeleninové zahradě prostě měsícem hojnosti, plných košů a plných beden. Kurděje z nedostatku vitaminu C v tuto dobu skutečně nehrozí, dejte spíš pozor, aby vás nepostihla „zákeřná hypervitaminóza“ z nadbytku čerstvé zeleniny.
Část úrody je potřeba konzervovat na dlouhou zimu, zavařit okurky, nadělat kečupy a čalamády, zamrazit fazolky. Srpen je prostě měsícem, kdy nám zahrádka dává více, než dovedeme momentálně spotřebovat.

• Pravidelně sklízejte cukety, papriky, lilky. Když je nebudete nechávat zbytečně dlouho na rostlině, dáte této možnost nasadit a dovést do zralosti nové plody.
• Vysaďte předpěstované sazenice krátkodenních podzimních plodin – pekingského zelí, čínského zelí i japonských listových zelenin. Chraňte je v prvních dnech po výsevu proti dřepčíkům, jejich křehké lístky jim skutečně chutnají a tento škůdce dokáže sazeničky vážně poškodit. Použijte bílou netkanou textilii nebo udržujte pozemek dostatečně vlhký.
• Vysejte listové saláty, kozlíček polníček, kopr, vodnici a ředkvičky pro podzimní sklizně.
• Vysejte ozimé cibule – odrůdy HIBERNU a AUGUSTU. Agrotechnický termín pro výsev je od 15.8. do 10.9., pro spolehlivé přezimování by měly rostliny dorůst do zimy síly tužky.
• Zaštípněte vrcholy tyčkových rajčat. Doba od květu do zralého plodu je u rajčat kolem 60 dní, květy z druhé poloviny srpna už v našich podmínkách většinou nepřinesou zralá rajčata. Kratší vývoj plodů mají drobná třešňová a datlová rajčata.
• „Zalomte“ vrchol růžičkové kapusty, aby se porušila jeho apikální dominance a rostlina začala rychleji tvořit růžičky v paždích listů.

Sklizeň cibule
Optimální termín pro sklizeň cibule nastává v době, kdy má 50 – 70% rostlin polehlou, v krčku zalomenou, nať. Předčasně sklizená cibule nemá dostatečně vyvinuté ochranné suknice a hrozí u ní horší skladovatelnost. Rostliny vytahejte ze země a nechte je několik dní na záhonu „zatáhnout“. Občasný déšť nebo ranní rosa jim v tomto období nevadí. Můžete je ale rovněž hned sklidit a nechat dosušit na lískách nebo v přepravkách, v tenčí vrstvě, na vzdušném a provětrávaném místě. Pak je opatrně očistěte od zbytků zeminy, odstraňte kořínky a nať zakraťte asi 1 cm nad vrcholem cibule. Vyselektujte cibule s prasklými nebo špatně vyvinutými suknicemi i cibule poškozené. Ty nejsou vhodné k dlouhodobému skladování, využijte je na přímý konzum. Skladovatelnost u cibule závisí na odrůdě. Suchý prostor s teplotami těsně nad bodem mrazu je pro dlouhodobé skladování nejvhodnější.
Mezi zahrádkáři se traduje, že podle počtu suchých suknic a jejich uzavření se dá poznat, jaká bude zima. Opak je pravdou, tyto vlastnosti nevypovídají o budoucnosti, ale pouze o průběhu uplynulého léta, ve kterém cibule rostly.

sklizeň cibule

I léto patří tykvím
Léto patří letním tykvím z druhu tykev obecná (C. pepo) – cuketám, patisonům a acornům. Jejich plody jsou nejlepší tehdy, když se sklidí mladé a křehké, jsou vhodné na grilování, zapékání či do zeleninového ratatouille. Skutečně mladé plody patisonů, sklizené hned po odkvětu ve velikosti cca 5 cm jsou výborné ke sterilaci v sladkokyselém nálevu jako okurky. Vyzkoušejte odrůdu GOLDEN MARBRE s menšími, zlatožlutými plody, při pravidelné sběru kontinuálně nasazuje malé plody.
„Zimní tykve“ z druhu tykev obrovská (C.maxima) jsou nejlepší plně vyzrálé. Kvalita jejich dužiny, obsah karotenoidů i cukrů, se se zráním plodu zvyšuje. Již v srpnu ale můžete sklidit první plody Hokkaida nebo odrůdy Crown Prince. Vybírejte nejstarší plody, které byly nasazeny nejdříve, poznáte je podle toho, že jsou umístěny blízko kořene rostliny. Žlutooranžová barva mladých plodů Hokkaida se postupným zráním mění do sytě oranžova až červeno oranžova. Pevnost slupky, kterou vyzkoušíte tak, že do ní zaryjete nehtem, je dalším rozlišovacím znakem zralosti plodu.
Na dýňovou polévku existuje tolik receptů jako na tradiční zelňačku. Zkuste ale nechat nakrájené plody nejdříve upéct, až potom je rozmixujte s vodou a dalšími přísadami. Dostanete chuť, která je pouhým vařením ve vodě nedosažitelná.

polévka z tykve

Srpnový skleník vyžaduje vaši pravidelnou péči. apriky jsou, v porovnání s rajčaty, ohledem listových nemocí téměř bezproblémové. Jejich jemné lístky ale o to více chutnají sviluškám, mšicím i novému škůdci – roztočíku širokému. Je na vás, jestli při napadení zvolíte razantní chemické ošetření, jemnější, ale většinou méně účinný ekologický zásah, nebo necháte svoje rostliny, ať se s napadením vypořádají a budete riskovat ztrátu úrody i rostlin. Mějte pouze na zřeteli, že jeden chemický postřik někdy zachrání celou úrodu a při dodržení, nebo dvojnásobném překročení, ochranné lhůty můžete sklízet ještě několik týdnů či měsíců. V opačném případě budete odkázaní na nákup zeleniny v obchodech, u té ale historii postřiků nikdy neznáte.

Největším rizikem vniku infekce do rostliny papriky je místo po ulomeném plodu při sklizni. Sklízejte papriky raději pouze jednou, nebo dvakrát týdně a po sklizni skleník intenzivně větrejte, aby se rány co nejdříve zacelily.
Pokud rajčata ve skleníku zaléváte podmokem, jsou prakticky chráněna před plísní. Spóry plísně potřebují tříhodinové ovlhčení listů na to, aby na povrchu listu vyklíčily a plíseň se rozvinula. Srpnové poklesy ranních teplot ale často vedou k orosení listů a k riziku rozvoje této nemoci. Nechte proto skleník i v noci navětraný, aby rostliny po ránu co nejrychleji oschly. Rajčata jsou schopna dočasné nižší teploty tolerovat.

rajčata

Japonské ředkve pro podzim
V první polovině srpna je čas na výsev ředkví japonského typu. Jejich dlouhé kořeny si již naši zahrádkáři hojně oblíbili. Jarní kultura těchto ředkví je v našich podmínkách riziková, rostliny často předčasně vybíhají do květu. Jarovizačním impulsem je pro ně prodlužující se den, ale i nízká teplota, které se na jaře nelze vyhnout. Odrůdy s dlouhými kořenem (ALABASTER F1, JAPANA F1, JAROLA F1) vyžadují propustnou půdu zpracovanou do větší hloubky. Jejich kořeny dorůstají délky až 30 cm a v nepropustném půdním horizontu mají tendenci k větvení. Rostliny jsou mohutné a vyžadují širší spon 40 x 30 cm. Vysévejte do hnízd po 2 – 3 semenech, po vzejití protrhejte a nechte v hnízdě pouze jeden nejsilnější semenáček.
Výjimečnou odrůdou japonských ředkví je ACORD. Má kulatý kořen dorůstající průměru až 15 cm. Bulvičky můžete sklízet již od velikosti 3 – 5 cm, období sklizně je proto podstatně delší než u odrůd s dlouhým válcovitým kořenem. Bulvičky jsou křehké a šťavnaté, oproti ředkvičkám netrpí vyšeptáváním ani mechovitostí dužiny. Semena této odrůdy vysévejte do řádků na vzdálenost 3 – 5 cm. Bulvičky sklízejte probírkou tak, abyste dosáhli konečné vzdálenosti v řádku cca 15 cm. Na podzim sklizené větší bulvy se dají skladovat přibližně do Vánoc.

ACORD F1

Je čas sklizně cukrových melounů. Ty, dozrálé na vaší zahrádce, jsou nejchutnější. Je ale důležité, abyste je „nepodtrhli“ a nechali plně dozrát na rostlině, kde mají přívod asimilačních látek z listů. Zralost cukrového melounu poznáte podle tří znaků
- odrůdově specifická změna barvy, většinou se slupka plodu vybarvuje do žlutava a často se na ní objevuje typické síťování
- vůně, plně zralý meloun výrazně voní
- stopka plodu se v době zralosti od plodu odděluje, plně vyzrálý meloun vám při sklizni „zůstane v ruce“

cukrové melouny

Jestli zahradničíte pouze na balkóně, blížící se podzim může být pro vás dobou hojné sklizně. Listovým zeleninám pěstovaným systémem „baby leaf“ se bude výborně vést ve vašich truhlících při nižších podzimních teplotách a zkracujícím se dni. Můžete vyset saláty, asijské zeleniny - mizunu, mibunu i listové hořčice. Výborná, atraktivní pro oko, ale hlavně atraktivní chuťově, je směs ASIA MIX ELEGANCE. Můžete ale vyset i roketu, řeřichu, nebo listový koriandr, které poskytnou chuťově výrazné lístky. Počítejte s tím, že rostliny budou vyžadovat vaši každodenní péči hlavně při výsevu a v prvních týdnech vývoje, za vyšších srpnových teplot. Výsledek ale rozhodně bude stát za vynaloženou námahu.

Asia Mix Elegance