Roubování skleníkových  okurek
Setkali jste se při pěstování okurek hadovek ve skleníku s nenadálým vadnutím rostlin? Krásná, na první pohled zdravá rostlina v plné síle svěsí listy a za pár dní úplně uvadne a uhyne. Onemocnění způsobují půdní patogenní houby z rodů Fusarium, Pythium a Sclerotinia.  Výskyt těchto patogenů je častý zvláště ve skleníčcích, kde se opakovaně, rok za rokem, okurky hadovky pěstují. Chemická ochrana pomáhá jenom částečně, nejúčinnějším opatřením je roubování hadovek na podnož tykve fíkolisté.
Tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia) má v porovnání s okurkami podstatně vyvinutější kořenový systém, který je navíc vůči fusariózám resistentní. Robustní kořeny tykve pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Roubovanci vykazují i vysokou toleranci k chladu a méně vyrovnané závlaze.
Roubování okurek je „malou zahrádkářskou maturitou“. Při dodržení několika zásad a osvědčeného postupu ale zaručeně uspějete.

Roubování krok za krokem

1) Osivo okurek vysejte o 3 - 4 dny dříve než osivo tykve. Přesný „předstih“ výsevu okurek závisí na teplotě, substrátu i kvalitě osiva. Při rozsáhlejším roubování doporučujeme provést test  na sladění termínu výsevu - několik semen okurky a tykve vysejete v jeden den a podle vývoje uzpůsobte termíny setí. Ideálním substrátem pro výsev je hrubší agroperlit.

2) Optimální dobou pro roubování je začínající tvorba prvního pravého listu.

3) Řez proveďte stejně jako při roubování kopulací, délka má být dvojnásobek průměru stonku (hypokotylu) a řez by měl jít do dvou třetin průměru (viz nákres).

4) Po zasunutí podnože a roubu spojte obě části plastovou roubovací páskou, rozdělenou na třetiny,  olověným páskem nebo novými klipsami. Při použití plastové  pásky je třeba včas povolit úvazek, aby nezaškrtil rostoucí stonek.

5) Po spojení zasaďte rostliny společně do květináče nebo sadbovače. Prvních 10 dní udržujte vyšší vzdušnou vlhkost.

6) V době, kdy začínají rostliny opět růst, odřežte stonek tykve těsně nad roubovaným místem. Asi za týden pak odřežte  pod roubovaným místem kořen  okurky. Při roubování musíte počítat s delší dobou na předpěstování sadby (o 2 – 3 týdny).

7) Výsadbu provádíme až když roubovance dobře srostou a mají 3 – 4 pravé listy. Sazenice „neutopte“ – místo srůstu musí být asi 2 cm nad povrchem půdy. Naroubovaná okurka má někdy tendenci tvořit tzv. rosné kořeny, které můžou být místem průniku infekce do rostliny. Když vám je rostlina začne tvořit, odstraňte je.