Kukuřice jako zelenina je k naší škodě je často opomíjena, obsahuje totiž celou řadu cenných látek. Z minerálů je to draslík, fosfor, vápník, hořčík, mangan, železo a zinek. Velmi významný je obsah thiamínu (vitamín B1 ), riboflavínu (vitamín B2 ), kyseliny askorbové (vitamín C ) a karotenoidů, zejména je zajímavý obsah zeaxantinu. Z cukrů převládá sacharóza, glukóza a maltóza. Sacharidy, vláknina, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny tvoří dohromady výživný antistresový koktejl. Kukuřice má pozitivní vliv na krvetvorbu, plodnost, potenci a správnou činnost nervů a mozku. Pozitivně ovlivňuje zdraví močového měchýře a trávicího ústrojí. Doporučit ji lze nejen ženám, kde má  pozitivní vliv na zdraví kůže, vlasů a nehtů; ale také mužům, u kterých podporuje kvalitu svalové hmoty. A protože  neobsahuje lepek, lze kukuřici použít i pro bezlepkovou dietu.
ZEAXANTIN je karotenoid se specifickým působením při ochraně oční sítnice. V oku se nachází v oční čočce (macula lutea) a na sítnici v tzv. žlutém bodě, který je centrem ostrého vidění.Svým antioxidačním účinkem chrání  zeaxantin sítnici před působením volných radikálů a před degenerací maculy spojenou se stárnutím. Předcházejí rovněž vzniku šedého zákalu a šerosleposti.
V mléčné zralosti obsahují jeji zrna 7,0 – 14,0 % jednoduchých cukrů. Sladkost klasů cukrové kukuřice je založena na využití endospermového mutantního genu su.
V padesátych letech dvacátého století byl v USA objeven gen sh2 odpovědný za zvýšenou akumulaci cukrů v zrnu v rozsahu 19 – 21%. Tyto kukuřice, nazývány supersladké jsou určeny skutečně pro mlsné jazýčky. 

Kukuřice je skvělým lékem proti stresu a injekcí energie a vitality pro mozek
Dostatečná hladina glukózy v krvi zajišťuje našemu mozku přísun energie a nutnou dávku odolnosti vůči negativním impulzům. Nedostatek glukózy má za následek mentální únavu, podrážděnost a náchylnost ke stresovému chování. Kukuřice obsahuje i mnoho thiaminu a dalších vitamínů skupiny B a minerálů s pozitivním vlivem na naši mentální kondici. Tento koktejl biologicky aktivních látek je ideální potravou pro náš mozek. Kukuřice nám dodává energii a stimuluje mozkovou činnost, a zároveň zvyšuje naši odolnost vůči stresu a podporuje soustředění.