Cibule se rozšířila do celého světa ze západní Asie, kde původně rostla divoce, jako planá rostlina. Protože místní obyvatelé brzy objevili její výrazně léčivé účinky a mnohostranné využití v kuchyni, přestěhovala se do zahrad a lidé ji začali šlechtit pro svou potřebu.

Nejvýznamnější látkou obsaženou v cibuli alicin, silné přírodní antibiotikum s velmi širokým spektrem působení na mikroorganismy, ničí jak viry, tak bakterie. Díky tomu má cibule stejné antibakteriální účinky jako česnek a je jedním z nejúčinnějších přírodních antibiotik.
Cibule také obsahuje množství vitaminů a minerálů. Je bohatá na kyselinu listovou, ale i jiné vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin E a karoteny. Z minerálů v cibuli nalezneme důležité prvky jako železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď, jód.

V našem lidovém léčitelství se cibule cení zejména jako přírodní prostředek při chřipce, rýmě, kašli a chorobách z nachlazení. Tehdy přijdou ke slovu účinné sirné antibiotické látky, které cibule obsahuje ve značném množství a které jsou mimo jiné příčinou slzení při jejím krájení. Formy užití jsou široké - od různých sirupů a šťáv připravovaných s přírodním hnědým cukrem či medem až po inhalaci aromatických látek z najemno nakrájené cibule (nezapomeňte zavřít oči). Cibule je i výbornou rostlinnou drogou při větším zahlenění organismu. Šťáva se dá konzumovat za syrova nebo častěji po uvaření, protože mnoho lidí čerstvou cibulovou šťávu hůře snáší.
Dezinfekční a antibiotický účinek cibule se však neváže jen na dýchací soustavu, podobně působí i v zažívacím traktu, kde navíc zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a posiluje sliznice. Povzbuzuje chuť k jídlu a na nervový systém působí sedativně. Látky z cibule posilují srdce a krevní oběh, působí preventivně proti degenerativním změnám v oběhové soustavě. Cibule pomáhá i při poruchách s prokrvováním, při žilních potížích a hemoroidech. Díky vysokému obsahu kyseliny listové patří cibule i k zeleninám, které výrazně zlepšují náladu a snižují stres.

Cibuli jako nejúčinnější ze zeleninových druhů při potížích s vysokým krevním tlakem. Přidáte-li si jednu cibuli do zeleninového salátu, měli byste záhy pozorovat pokles zvýšeného krevního tlaku.

Cibule

  • - je ceněna pro svůj obsah sírných sloučenín – thiosulfanátů, sulfidů a sulfoxidů. Čím aromatičtější cibule, tím více zdraví prospěšných látek obsahuje.
  • - působí proti mnoha bakteriím – Escherichia coli, Salmonella i Bacillus subtilis
  • - působí proti nachlazení, rýmě i astmatu
  • - snižuje obsah lipidů a cholesterolu v krvi a snižuje krevní tlak
  • - snižuje obsah cukru v krvi
  • - quercetin a ostatní flavonoidy mají antioxidační účinek a snižují riziko některých nádorových onemocnění – obzvláště rakoviny žaludku a tlustého střeva
  • - snižuje riziko osteoporózy